Szennyezett vizet ihatnak ezek a magyar települések, a miniszter is kapott kóstolót

által N Zsolt

Szennyezett víz mellett dögtemetők – mit isznak a helyiek?

Egyes magyar települések lakói kénytelenek nap mint nap olyan vizet inni, amelynek minősége súlyos kérdéseket vet fel. A Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, Földi Judit konkrét példákkal állt elő: két mintát vitt Nagy István agrárminiszternek, hogy szembesítse a helyzet súlyosságával. Bábolna és Csemeztanya térségéből gyűjtött vizek esetében is felmerült a talaj szennyezettsége, hiszen ezek a területek a száj- és körömfájás miatt leölt állatok tömeges elásásának helyszínei.

Állattemetők és ivóvízproblémák

Sokakat megrázott a közeli állatdög-temetők létjogosultságának kérdése. Miért épp Bábolna mellett döntöttek a hatóságok? Egy helyi lakos megrendítő módon fejtette ki problémáját: „A leölt állatok tömege a talajvízbe kerülhet, veszélyeztetve nemcsak a környék élővilágát, hanem az itt élők ivóvizét is.” A bejegyzés szerint akár 3000 tetem is a föld alá került, súlyos kockázatot jelentve a vízbázisokra.

A minisztérium biztonságról beszél, a helyiek aggódnak

Az Agrárminisztérium közleménye szerint az ivóvíz egészségügyi szempontból biztonságos. Földi Judit azonban határozottan vitatja ezt. Elmondása szerint a környékbeliek kénytelenek napi szinten ezzel a helyzettel szembesülni: a szennyezett talajvíz kérdése árnyékot vet mindennapjaikra. A képviselő figyelemfelkeltésként két palackkal vitt a miniszternek a szerintük kétes minőségű vízből, megkérdezve, vajon ő maga hajlandó lenne-e azt megkóstolni.

Önvédelem? Az állami felelősség kérdése

Az esetről közösségi oldalán tett közzé bejegyzést Földi Judit, aki nyilvánosan aggályosnak találta Nagy István válaszát. A miniszter egy kisgazda megkeresését úgy rendezte el, hogy „a fertőtlenítőszert az önkormányzattól kell igényelni”. Ez a hozzáállás Földi szerint elfogadhatatlan: „Miért a falusi polgármesterek oldják meg az állami feladatokat? Hol van az állami felelősség?”

Kritika és felháborodás

A helyiek számára nehezen megnyugtató, ha létfontosságú kérdéseikre csak cinikusnak ható válaszok érkeznek. A politikus szerint a helyzet a magyar vidék elárulását példázza: minden apró részletében az állami közöny tükröződik. Bár a minisztérium állítja, hogy nincs probléma, a szennyezési kockázatok továbbra is fennállnak, és a helyiek továbbra is fúrt kutak vizét kénytelenek fogyasztani, miközben az állattemetőkről szóló hírek árnyékolják be mindennapjaikat.

Forrás: www.atv.hu/belfold/20250415/szennyezett-viz-dogtemeto-nagy-istvan/

Ezt is kedvelheted