Precedens nélküli kitiltás a magyar Országgyűlésből
A rendszerváltás óta egyedülálló, megdöbbentő döntést hozott az Országgyűlés április 28-án. Kövér László házelnök rendíthetetlenségével hat ellenzéki képviselőt tiltottak ki az Országházból. Az ilyen intézkedés eddig példa nélküli volt a magyar politikai gyakorlatban.
Az események háttere
A történtek alapja a március 26-i tiltakozás, amely során az ellenzéki pártok képviselői a gyülekezési jogról szóló törvény módosítása ellen emeltek szót. Az indítvány lehetőséget kínálna a Pride felvonulás betiltására a gyermekvédelmi törvényre hivatkozva. Az ellenállás hangos és szimbolikus volt: a Momentum tagjai füstgyertyák segítségével próbálták hangsúlyosabbá tenni mondanivalójukat az ülésteremben. Az akció már aznap szembekerült a politikai hatalom törekvéseivel, akik nyomban szankciókat helyeztek kilátásba.
A büntetések: példátlan súlyosság
Az Országgyűlés szavazás útján döntött az érintett képviselők büntetéséről, melyek a következők:
– Hadházy Ákos és Bedő Dávid 12 ülésnapról való kitiltást kaptak, emellett 6 havi tiszteletdíjuk vonódik meg.
– Lőcsei Lajos esetében ugyanez az intézkedés született.
– Gelencsér Ferenc és Sebők Éva 6 ülésnapos kitiltással és 4 havi fizetésmegvonással számolhatnak.
– Tóth Endrét szintén 6 ülésnapra tiltották ki, ugyanilyen mértékű anyagi szankcióval.
Ezzel az érintett képviselők szeptemberig nem térhetnek vissza az Országházba, amely jelentős hátrányt okoz az ellenzéki munka folytatásában.
Szabadságért való küzdelem vagy hatalomfitogtatás?
A tiltakozók számára a Pride betiltása elleni fellépés a véleménynyilvánítás szabadságát és a gyülekezési jogot védelmezi. Az Országgyűlés által bevezetett szankciók azonban egy szélesebb hatalmi játszma eszközeivé váltak, melyek célja a politikai ellenzék korlátozása. A Momentum képviselői azonban hajthatatlanok: kijelentették, hogy a küzdelem folytatódik, bármilyen akadályt is gördítsenek az útjukba.
Erősödő ellentétek a magyar politikai színtéren
A történtek rámutatnak az ország felszíne alatt feszülő megosztottságra. Az ellenzék és a kormány közötti konfliktus nemcsak a parlamentben uralkodó légkört mérgezi, hanem táplálja a társadalmi polarizációt is. Az intézkedések erős kérdéseket vetnek fel a demokrácia intézményeinek működéséről és a hatalom gyakorlásának formáiról Magyarországon.
Forrás: www.atv.hu/belfold/20250428/ellenzek-kover-laszlo-kitiltas/
