Városháza-ügy: Vádat emeltek befolyással üzérkedés és korrupció miatt
A Fővárosi Főügyészség négy személy ellen emelt vádat az úgynevezett Városháza-ügy kapcsán. A vádirat szerint befolyással üzérkedés, illetve befolyás megvásárlása miatt indult eljárás, amelyben a fő vádlott egy ingatlanforgalmazással foglalkozó cég tagjaként szerzett gyanús szerepet. Az ügyészi közlemény szerint a férfi 2020 és 2021 között olyan találkozókat bonyolított le, ahol azt sugallta, hogy hozzáférése van a Fővárosi Önkormányzat magasabb szintjeihez, és képes irányítani az önkormányzati ingatlanok értékesítési pályázatait. Szolgáltatásának ára: a vételár tíz százaléka.
A vizsgálatok során három eset került előtérbe, ahol a fő vádlott állításaival próbált pénzt szerezni. Ebből két esetben ténylegesen írtak ki pályázatot önkormányzati ingatlanokra, az egyik nyertes pályázó pedig jelentős összeget – több mint 10 millió forintot – utalt át a vádlott cégének. Az ügy szereplői közül azonban többen visszautasították az ajánlatokat, beleértve egy olyan befektetőt is, aki a korrupciós javaslatot elutasította.
A Városháza épületegyüttesének ügye
Külön üggyel érintett a Városháza épületegyüttese, amely korlátozottan ugyan, de forgalomképes minősítéssel bír. A vádirat szerint a fő vádlott több befektetői csoporttal tárgyalt a létesítmény értékesítéséről, 10 százalékos részesedési igényt támasztva a 40 milliárd forintos vételárból. Ennek ellenére a Fővárosi Önkormányzat soha nem hozott döntést az épület értékesítéséről vagy hasznosításáról, az érdeklődő felek pedig elhárították a korrupciós megkereséseket.
Az ügy részletei és vádemelés
A vádak szerint a fő vádlott mellett további három személy érintett a bűncselekményekben. Az egyikük közvetlen pénzbeli kifizetést tett az üzérkedő ajánlata érdekében, míg másik két vádlott szerepe az üzérkedő által fenntartott látszat támogatására irányult – hogy a vezető vádlott valóban képes teljesíteni az ígéreteit. Az ügyészség letöltendő szabadságvesztést és pénzbüntetést indítványozott mindannyiuk számára.
Karácsony Gergely állásfoglalása
Karácsony Gergely főpolgármester a közösségi oldalán reagált az eseményekre. Kiemelte, hogy az ügyészségi vizsgálatok alapján a vádlottaknak nem volt valós befolyása a Fővárosi Önkormányzat ingatlangazdálkodására, és az önkormányzat konkrétan soha nem jelölte ki eladásra a Városháza épületét. A főpolgármester megjegyzése szerint a törvény is egyértelműen tiltja az ingatlanértékesítést, az ennek ellenkezőjét sugalló pletykák és dokumentumok pedig csupán megtévesztésre szolgáltak. Karácsony élesen bírálta a négyéves nyomozati időt, amelynek végén szerinte nyilvánvalóvá vált, hogy az ügy pusztán politikai „kamu” volt.
Történet egy árulkodó korrupciós kísérletről
A Városháza-ügy rávilágít arra, hogyan próbálják egyesek hamis kapcsolatokra hivatkozva kijátszani a közbizalmat és a törvényeket. Bár az ügyészség négy ember ellen emelt vádat, és egyes pénzösszegek ténylegesen gazdát cseréltek, a végeredmény az, hogy az érintett fél, a Fővárosi Önkormányzat, semmilyen formában nem működött közre a bűncselekményekben. Az ilyen esetek újfent feltárják a rendszerszintű visszaélések kihívásait, valamint az igazságszolgáltatásra háruló feladatokat.
Forrás: www.atv.hu/belfold/20250506/varoshaza-ugy-korrupcio-uzerkedes/
