Megbolondult a bankrendszer, tízezrek pénze tűnt el.

által N Zsolt

Megbolondult a banki rendszer

Csütörtök délelőtt több magyar bank ügyfelei döbbenten tapasztalták, hogy kártyás vásárlásaik, utalásaik és csoportos beszedéseik duplán terhelődtek a számlájukon. Az OTP Bank és az Erste Bank ügyfelei egyaránt érintettek voltak ebben a problémában, ami ezúttal nem a bankok belső rendszereinek hibájára vezethető vissza.

A központi hiba következményei

Az Országos Fizetési Szolgáltató (OFSZ) hibás adatbázisa állhat a jelenség hátterében, hiszen a központi rendszer tévesen küldte újra ki a tranzakciós adatokat a bankoknak, amelyek aztán újra feldolgozták azokat. Ezzel a technikai hibával több tízezer ügyfél pénzügyi helyzetét befolyásolták, a pontos érintett szám egyelőre nem ismert.

Automatikus terhelések a biztonság érdekében

A banki rendszerek rendkívül érzékenyek a központi adatforgalomra, ezért a bankok minden beérkező tranzakciót teljesítenek, függetlenül attól, hogy az a múltban már megtörtént-e. Ennek következtében a hibás adatküldés újabb terheléseket generált, több esetben a vásárlások és csoportos beszedések duplán jelentek meg a számlákon, komoly zűrzavart keltve az ügyfelek körében.

A bankok válasza a helyzetre

Az OFSZ este kiadott hivatalos közleményében elismerte a hibát, és azt ígérte, hogy a téves tranzakciók jóváírását haladéktalanul megkezdik. Az ügyfeleknek nem kell külön bejelentés vagy reklamáció, a javítás folyamatának ideje 1-2 munkanapot vehet igénybe, de a nagyobb összegű vagy külföldi tranzakciók esetében ez akár hosszabb is lehet.

Biztonságos megnyugtatás

A bankok, hogy megnyugtassák ügyfeleiket, közösségi média platformokon és honlapjaikon is hangsúlyozták, hogy a pénz nem tűnt el, és minden érintett összeget vissza fognak kapni. A helyzet kezelése kulcsfontosságú a banki bizalom fenntartása érdekében, hiszen a pénzügyi intézmények működése közvetlen hatással van a mindennapi életre.

Forrás

Forrás: www.atv.hu/belfold/20250808/bank-rendszer-hiba-terheles/

Ezt is kedvelheted