Trumpnak ő „zéró” százalékos EU-s vámot javasolt – Musk Salvininek árulta el

által N Zsolt

Elon Musk és a vámmentes szabadkereskedelem álma

Elon Musk ismét reflektorfénybe került, miután videóüzenetben jelentkezett be az olasz Liga firenzei kongresszusáról, ahol Matteo Salvini tett fel neki kérdéseket. A Tesla vezérigazgatója egy meglehetősen ambiciózus javaslatot fogalmazott meg: Európa és az Egyesült Államok között ideális esetben zéró százalékos vámokat kellene bevezetni, létrehozva egy igazi szabadkereskedelmi övezetet.

Szerinte a két kontinens közötti gazdasági kapcsolatok fejlődése szorosabb együttműködést és erősebb szövetséget eredményezhet. Azt is kifejtette, hogy tanácsát Donald Trump számára is megosztotta, miközben az amerikai elnök sorozatos vámok kivetését jelentette be az Európai Unióval szemben.

Amerikai vámháború: Musknak saját elképzelése van

Donald Trump legutóbbi döntései hatalmas hullámokat vertek: az amerikai importtermékekre 20%-os vámot, míg az Európában gyártott autókra 25%-os vámtarifát vetett ki. Az intézkedések komoly tiltakozásokat váltottak ki az Egyesült Államok több száz helyszínén, miközben Európában a Tesla üzletek előtt demonstrálnak Musk álláspontja ellen is.

Európában és Észak-Amerikában az exportőröket és az importőröket érintő vitás kérdések rámutattak az EU és az USA gazdasági kapcsolatainak rendezetlenségére. Musk szerint Európának és Észak-Amerikának nyitottabb, vámmentes piacpolitikával kellene megoldania a gazdasági súrlódásokat.

Szijjártó Péter és a magyar álláspont

A magyar kormány Trump intézkedéseire is reagált. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint az EU hibás, mert elmulasztott időben tárgyalni az amerikai féllel. Szerinte a vámügyi együttműködés helyett Brüsszel ideológiai kérdéssé alakította a gazdasági problémákat. Véleménye szerint az autóipari vámokat 10%-ról 2,5%-ra kellett volna csökkenteni, alkalmazkodva az amerikai szabályokhoz.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szintén kritizálta az EU hozzáállását, és úgy vélte, hogy nyitott és tárgyalásalapú hozzáállást kellett volna tanúsítani az amerikai vezetéssel szemben.

Orbán Viktor: Támogatni, nem akadályozni

Orbán Viktor miniszterelnök pénteki interjújában teljes támogatásáról biztosította Trumpot. Az interjúban kiemelte, hogy Magyarország célja a béke és gazdasági együttműködés fenntartása az Egyesült Államokkal. Véleménye szerint kritikák helyett támogatni kell az amerikai elnök egyes törekvéseit, mert Magyarország érdeke is a gazdasági kapcsolatok fejlődése és stabilitása.

Ez a hozzáállás tükröződött egy korábbi kijelentésében is, ahol hangsúlyozta, hogy egy magyar-amerikai gazdasági megállapodással minimalizálhatók a magyar gazdaság veszteségei, akár nullára is csökkenthetők.

Gazdasági rések és politikai érdekek

Miközben Musk szabadkereskedelmi víziókkal próbálja áthidalni az óceánnyi különbségeket, az amerikai vámháború komoly gazdasági és politikai kihívásokat teremt mindkét kontinensen. Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültség pontosan rávilágít arra, hogy mennyire különbözőek az érdekek és a megoldási stratégiák.

Musk javaslata tehát inkább hosszú távú álmok szintjén értelmezhető, miközben a jelenlegi helyzet inkább vámháborúra, mintsem vámmentességre utal. A térség vezetői részéről komoly politikai és gazdasági átlépésekre lenne szükség, hogy bármiféle fordulat realizálódjon.

Forrás: www.atv.hu/kulfold/20250406/trumpnak-musk-salvininek/

Ezt is kedvelheted